فیلم استرچ؛ بهترین گزینه برای بسته بندی

فیلم استرچ؛ بهترین گزینه برای بسته بندی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های فروش یک محصول و تبلیغ آن مربوط به بسته بندی است. امروزه بسته بندی به عنوان یک علم شناخته می‌شود که برای محافظت از محصول، سهولت نقل و انتقال، ذخیره و انبار به کار گرفته می‌شود. از مراحل مختلف این علم و صنعت به طراحی اولیه، ارزیابی و تولید بسته‌ها برای جای دهی محصول می‌توان اشاره کرد. در این مقاله به تعریف کلی از فیلم استرچ، دستگاه‌های مختلف آن، مزایای استفاده از مشما بسته بندی و نکات مربوط به استفاده از آن می‌پردازیم.

فیلم استرچ چیست؟

فیلم استرچ که در اصطلاح عامیانه با نام سلفون بسته بندی و مشما بسته بندی نیز شناخته می‌شود، متریالی است پلاستیکی که برای بسته‌بندی مواد مختلف به کار برده می‌شود. فیلم استرچ در اصل از جنس پلی اتیلن است. عموماً بیشتر محصولات ائم از مواد غذایی، محصولات پلاستیکی، لوازم آرایشی و محصولات بهداشتی، لوازم یدکی و قطعات صنعتی و … را در مرحله نهایی آن، که آماده عرضه به بازار و فروش است، با فیلم استرچ بسته بندی می‌کنند. این امر سبب می‌شود تا محصول بسته بندی شده از انواع خطرات و عوامل مخرب احتمالی مانند خراش، ضربه، فاسد شدن، گرد و خاک و عواملی از این قبیل حفظ شود.

فیلم استرچ سبب سهولت حمل و نقل کالا نیز می‌شود. محصولاتی که به صورت پک به فروش می‌رسند، مانند آب معدنی، نوشابه و انواع آشامیدنی‌های دیگر ابتدا با فیلم استرچ به طور مرتب و پک شده، بسته بندی شده و سپس به انبار و یا فروشگاه‌ها منتقل می‌شوند. مشما بسته‌بندی به دلیل خاصیت کشسانی بالایی که دارد به دور محصولات پیچیده شده و سبب انسجام آن‌ها می‌شوند. شرکت‌های تولیدکننده فیلم استرچ، همه جوانب را در تولید این محصول در نظر گرفته و با حساسیت بالایی این کار را انجام می‌دهند. این شرکت‌ها معمولاً دارای نشان استاندارد از مراکز بهداشتی نیز هستند.

فیلم استرچ برای بسته بندی
فیلم استرچ برای بسته بندی

موارد استفاده از فیلم استرچ

از جمله کاربردهای مهم فیلم استرچ به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

بسته بندی بیسکویت با فیلم استرچ

بسته بندی مواد بهداشتی و آرایشی با فیلم بسته‌بندی استرچ

بسته بندی انواع تنقلات و خوراکی‌ها با فیلم استرچ

بسته بندی خشکبار

بسته بندی انواع نوشیدنی‌ها مانند: آب معدنی، نوشابه، آبمیوه، دلستر و…

بسته بندی گوشت، مواد پروتئینی، مرغ و…

بسته بندی قطعات خودرو با فیلم استرچ

در این بخش با کاربردهای پلاستیک بسته‌بندی استرچ آشنا شدیم. در ادامه به بررسی انواع مختلف فیلم استرچ  می‌پردازیم.

انواع فیلم استرچ کدام‌ها هستند؟

زمانی که قرار است محصولات زیادی مورد بسته بندی قرار بگیرند، باید از دستگاه‌های مخصوص استفاده کرد تا بتوان در زمان کم تعداد زیادی محصول را بسته بندی کرد. در مواردی نیز می‌توان با دست کار بسته بندی را انجام داد. از این رو انواع فیلم استرچ را در دو گروه فیلم استرچ ماشینی و غیر ماشینی می‌توان دسته بندی کرد. استفاده از دستگاه بسته بندی و یا بسته بندی دستی، بستگی به سرعت خط تولید واحد تولیدی، دقت لازم برای بسته بندی، بودجه اختصاص داده شده به بسته بندی و برخی عوامل دیگر دارد

فیلم استرچ ماشینی چیست؟

با توجه به نام این نوع فیلم بسته بندی نیز می‌دانیم که باید از دستگاه مخصوص برای استفاده از این فیلم‌ها استفاده کرد. دستگاه‌های استرچ ماشینی هم سبب تسریع روند بسته بندی شده و هم هزینه بسته بندی را در تیراژ بالا کاهش می‌دهند. روش‌هایی که برای هر نوع بسته بندی نیز در نظر گرفته می‌شود، به نوع دستگاه بستگی دارد. دستگاه‌های فیلم استرچ در دو دسته اتوماتیک و غیر اتومات وجود دارند (البته نوع نیمه اتوماتیک نیز در زیرمجموعه دستگاه‌های اتومات قرار دارند). در دستگاه‌های تمام اتومات همه کارها به وسیله دستگاه انجام شده و نیازی به وجود اپراتور نیست اما در دستگاه‌های غیر اتومات یک اپراتور نیاز است تا مراحل بسته بندی را توسط دستگاه انجام دهد.

ویژگی‌های فیلم استرچ یا مشما بسته بندی

زمانی که فیلم‌های استرچ توسط کارخانه‌های تولید کننده به صورتی اصولی و با مواد درجه یک به تولید برسند ویژگی‌هیا زیر را خواهند داشت:

خاصیت کشسانی بالا

مقاومت بالا در برابر شکل پذیری محصولات غیر منظم

داشتن استقامت مناسب در برابر رطوبت و آب

قابل بازیافت بودن

مقاومت در برابر تغییرات دمایی

حفظ کیفیت در برابر گرما و سرما

نکات مهم در خرید فیلم استرچ

همانطور که می‌دانید، در حال حاضر کارخانه‌های زیادی به تولید فیلم استرچ می‌پردازند. به همین علت کیفیت این محصول بسته به تولیدکننده آن متفاوت است. هنگام خرید فیلم استرچ و یا سلفون بسته بندی باید به تعداد لایه‌های تشکیل دهنده، قابل بازیافت بودن و یا نبودن فیلم و همچنین نوع کالایی که قرار است بسته بندی شود توجه نمایید. ضخام فیلم استرچی که به کار می‌برید باید متناسب با محصولی باشد که بسته‌بندی خواهید کرد.

تعداد لایه‌های تشکیل دهنده فیلم استرچ

در حالت استاندارد تعداد لایه‌های این محصول باید پنج لایه باشد. این امکان قدرت کشسانی محصول را بالا برده و همچنین استحکام آن را افزایش می‌دهد. اما ممکن است بنا به سفارش مشتری و هچنین نوع محصول و شکل بسته‌بندی، کارخانه تولید کننده فیلم استرچ تعداد لایه‌ها را کمتر یا بیشتر کند.

قابل بازیافت بودن فیلم استرچ

امروزه در سراسر دنیا کارخانه‌های تولید کننده سعی در این مسئله دارند که از موادی برای محصول تولیدی خود استفاده کنند که در نهایت امکان بازیافت آن وجود داشته باشد و آسیبی به محیط زیست وارد نشود. برای بازیافتی کردن فیلم‌های استرچ نیز باید از میزان زیادی کربن در مراحل تولید استفاده کرد. بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که افزایش کربن تاثیری در ایمنی محصول ندارد.

نوع کالایی که قرار است بسته بندی شود

در انتخاب مناسب‌ترین فیلم استرچ باید به نوع کالایی که قرار است مورد بسته بندی قرار گیرد، توجه داشته باشیم. مانند این گزینه که کالای ما برای بسته بندی نیاز به کشش بیشتری دارد یا نه؟

به این نکته نیز توجه داشته باشیم که سلفون بسته بندی در انواع مختلفی به تولید می‌رسد. از انواع این سلفون‌ها به مشما بسته بندی نیز می‌توان اشاره کرد.

مشما بسته بندی چیست؟

مشما بسته بندی نیز نوعی ورقه‌های شفاف برای بسته بندی است که محصول بسته بندی شده را به راحتی می‌توان داخل آن مشاهده کرد. اگر در بسته بندی محصولاتی نظیر مواد غذایی، دارو و برخی پالت‌ها دقت کره باشید، خواهید دید که از مشماهای بسته بندی برای محافظت محصول از خطرات احتمالی استفاده شده است. در ساختار این مشماها از موادی به نام لاک نیترو سلولز استفاده شده است که همین امر نیز سبب حفظ کیفیت محصول در دراز مدت شده و آن را از گرد و غبار، رطوبت، گرما و سرما حفظ می‌کند.

مشما بسته بندی نیز دارای ویژگی‌هایی نظیر مقاومت بالا در برابر رطوبت، بالا بردن ماندگاری محصول، مقاومت بالا در برابر گرما و سرما، تاییدیه از طرف سازمان بهداشت، قابل بازیافت، قیمت مناسب نسبت به سایر تولید کننده‌ها، دسترسی آسان افراد و نیز دوخت پذیری مناسب است.

انواع مشما بسته بندی

مشما بسته بندی نیز در دو نوع دستی و ماشینی وجود دارد. نوع دستی آن در خانه هر فرد نیز مشاهده می‌شود. اصولاً زنان خانه‌دار برای بسته بندی مواد غذایی خود از این نوع بسته بندی کمک می‌گیرند. نوع ماشینی آن نیز در کارخانه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخبار صنعت پلاستیک تالیسا
اخبار صنعت پلاستیک تالیسا

خبر روز صنعت دستگاه تزریق پلاستیک و مواد اولیه تالیسا

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *