تیر سفته‌بازان ارز و سکه به سنگ خورد/ ریزش قیمت دلار آغاز شد

درحالی بعد از حادثه تلخ کرمان و برخی تغییرات در فرایند مراودات ارزی با کشورهای همسایه، سوداگران ارزی به تکاپو برای التهاب در بازار ارز افتاده بودند که روند قیمتی بازارها در روز جاری نشان می‌دهد تیر سوداگران به سنگ خورده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طی روزهای پایانی هفته گذشته و بعد از حادثه تلخ کرمان و شهادت تعدادی از هموطنانمان در گلزار شهدای کرمان، برخی از سوداگران و سفته‌بازان در بازار طلا و ارز دست به کار شدند و سعی کردند طبق روال سنوات قبلی از فضای گل‌آلود به‌نفع خودشان ماهی بگیرند.

نوسان قیمتی در بازار ارز هنگام بروز حوادث سیاسی و… امری طبیعی است که دوام چندانی ندارد و معمولاً به‌صورت مقطعی بازار به این حوادث واکنش نشان می‌دهد اما در این میان گروهی از سوداگران و سفته‌بازان بازار طلا و ارز سعی دارند با تشویش و ایجاد التهاب بیشتر در بازار، نوسان‌گیری کنند.

قیمت دلار که ما‌ه‌ها در کانال 49 تا 50 هزار تومان در ثبات بود و نوسان بسیار جزیی داشت به‌واسطه انفجار تروریستی هفته گذشته در کرمان و اعمال برخی محدودیت‌ها در تبادلات ارزی با کشور عراق و همچنین تغییر سیاست بانک مرکزی در خصوص پذیرش طلا به‌عنوان رفع تعهد ارزی با افزایش همراه شد و تا میانه کانال 51 هزار تومان هم بالا رفت. دلال‌ها و سوداگران ارزی خیلی تلاش کردند این نوسان طولانی شود و دلار به کانال‌های بالاتری برود،
اما با وجود سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و ورود بازارساز در بازار ارز به‌گواه فعالان ارزی حاضر در بازار، جلوی افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار ارز گرفته شده است و از صبح امروز نیز قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته‌اند. هم‌اکنون بار دیگر قیمت دلار به کانال 50هزارتومانی بازگشته است و با قیمت 50 هزار و 900 تومان معامله می‌شود.

مشاهدات میدانی از بازار ارز نشان می‌دهد صراف‌ها و فعالان بازار ارز هم نوسان اخیر قیمت ارز را مقعطی و کوتاه‌مدت می‌دانند و معتقدند که بانک مرکزی اجازه نوسان بیشتر در بازار ارز را نمی‌دهد. آنها می‌گویند چندماهی است که بانک مرکزی بازار را به‌خوبی مدیریت کرده است و اجازه رشد نجومی به قیمت دلار را نمی‌دهد.

این موضوعی است که البته مورد تأیید کارشناسان اقتصادی هم است؛ بسیاری از کارشناسان اقتصادی طی دو سه روز گذشته بارها به مردم هشدار داده‌اند که تحت تأثیر نوسانات کاذب قرار نگیرند چراکه بانک مرکزی جلوی رشد قیمت‌ها را می‌گیرد و آنچه در این مدت باعث افزایش قیمت‌ها شده، همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، ناشی از اتفاقات سیاسی و اقتصادی است و طبعاً خیلی دوام نخواهد داشت.

تجربه سالهای قبل نشان می‌دهد که همواره قیمت دلار در ایام پایانی سال میلادی به‌دلیل افزایش تقاضای شرکت‌ها به‌خاطر تسویه حساب‌ها و انجام سفرهای خارجی با افزایش محسوس همراه می‌شد ولی امسال در آبان و آذرماه باوجود افزایش تقاضای فصلی ارز، شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار ارز بودیم.

بنابراین همان‌طور که مشاهده قیمت‌های ارز در بازار و روند نزولی دلار طی روز جاری هم این نکته را تأیید می‌کند، نباید خیلی نگران افزایش قیمت کوتاه‌مدت دلار بود چراکه سیاستگذار دیگر مانند سنوات قبل به دلال‌ها مجال نوسان‌گیری را نمی‌دهد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *