بازدید از برج ارغونشاه کلات نادری را از دست ندهید

بناهای تاریخی خراسان رضوی بسیار دیدنی است همراه باشید و بازدید از برج ارغونشاه کلات نادری را از دست ندهید.

بازدید از برج ارغونشاه کلات نادری را از دست ندهید
تالیسا _ سرویس گردشگری: برج ارغونشاه در محلی به نام دربند در قسمت غربی شهر کلات واقع شده.

این برج که در حدود ۲۰۰ متری کتیبه نادری قرار گرفته، ارتفاع آن از رودخانه بالغ بر ۴۰ متره. ارتفاع خود برج ۸ تا ۹ متره، که بر فراز کوهی قرار گرفته و ازش می شه به تمام دره ای که به دروازه ی غربی کلات منتهی می شه، اشراف کامل داشت.

با کمک برج های چندگانه که پیش قراول به حساب میان، این دروازه محافظت می شد و ورود و خروج به کلات از این طریق کنترل می شده.

قدمت آن تقریبا به قرن هفتم هجری و به دوره ایلخانان مغول بر می گرده. بنای برج ارغونشاه از نظر شکل کلی و تزیینات آجرکاری روی آن به برج های ارگ کریم خانی در شیراز شباهت داره.

تمامی نمای برج از آجر بنا شده و در فواصل مختلف و به کمک آجر کاری های جالب نقش های هندسی به کار بردن، شکل هندسی بنا به صورت استوانه ایه، تعمیراتی که در این بنا صورت گرفته به دوران نادر و حکومت قاجار برمی گرده که در آن زمان به دلیل اهمیت بالای این نقطه برای دیده بانی نسبت به تعمیر و مرمت آن اقدام شده.

آشنایی با برج ارغونشاه کلات نادری
در گذشته کلات دو دروازه ورودی داشته است که یکی به خارج از ایران و دیگری به داخل ایران راه داشته است. برج ارغونشاه یا دربند کلات یکی از این ۲ دروازه است که تونل ورودی شهر از سمت مشهد است و قدمت آن به قرن هفت هجری برمی گردد.

دربند ارغونشاه یا دروازه ارغونشاه ارتفاعی حدود ۸-۹ متر دارد و به دوره ایلخانان مغول تعلق دارد که در دویست متری کتیبه نادری واقع شده است و ارتفاعی بیش از چهل متر از بستر رودخانه دارد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *