حقوق-کارمندان

میزان اخذ مالیات از حقوق‌های بیش از ۱۲ میلیون تومان مشخص شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ جزئیات مصوبات این کمیسیون را تشریح کرد.
به گزارش تالیسا نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق تمامی حساب‌های فرعی دستگاه‌ها در سال آینده مسدود شده و باید حساب ریالی و ارزی آنها توسط خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی افتتاح شود.

وی افزود: همچنین کمیسیون اجازه داد که شرکت‌های دولتی تا سقف 13 همت اوراق مالی اسلامی با تضمین بازپرداخت و اصل آن منتشر کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه تاکید کرد: همچنین کمیسیون به شهرداری اجازه داد بابت حمل و نقل زیرساخت‌های شهری نوسازی ناوگان و مدیریت پسماند 12 همت اوراق مشارکت با تضمین خودشان منتشر کنند.

زارع ادامه داد: همچنین پیرو مصوبه کمیسیون تلفیق انواع خودروهای سواری و وانت دو اتاق (کابین) که قیمت روز آنها بیش از 35 میلیارد ریال است نسبت به مازاد به این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد شوند.

وی تصریح کرد: همچنین پیرو مصوبه کمیسیون تلفیق زمین‌های فاقد اعیانی دارای کاربری مسکونی اداری و تجاری که ارزش آنها بیش از 350 میلیارد ریال است مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در هزار می‌شوند.

نماینده آباده در مجلس بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد حقوق گمرکی ماشین آلات و تجهیزات مواد اولیه و واسطه‌ای تولید در سال آینده به دو درصد کاهش یابد.
زارع ادامه داد: همچنین پیرو مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی، دارو، ملزومات مصرفی، نهاده‌های دامی و شیر خشک به یک درصد کاهش پیدا می‌کند.

زارع گفت: کمیسیون در جریان بررسی تبصره 15 لایحه بودجه سال 1403 مصوب کرد که افزایش حقوق کارمندان در سال آینده 20 درصد باشد. همچنین کمیسیون سقف حقوق شاغلین را 10 و بازنشستگان را 9 میلیون تومان پیش بینی کرد.

وی تاکید کرد: همچنین به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق تا سقف 12 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1403 با اشاره به سقف معافیت مالیاتی تا 12 میلیون تومان، تاکید کرد: مازاد بر سقف 12 میلیون تومان تا 16.5 میلیون تومان ، 10 درصد، مازاد بر 16.5 میلیون تومان تا 27 میلیون تومان ، 15 درصد و مازاد بر 27 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان،20 درصد و نسبت به مازاد حقوق 40 میلیون تومان به بالا، 30 درصد اعمال خواهد شد.

زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون تلفیق، پاداش پایان خدمت بازنشستگی برای سال آینده را 550 میلیون تومان در نظر گرفت. همچنین سقف حقوق خالص پرداختی تا 70 میلیون تومان خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره 8 لایحه بودجه حدود 700 همت منابع برای هدفمندی یارانه‌ها جهت پرداخت یارانه نقدی و معیشتی جبران قدرت خرید خانوار ناشی از افزایش قیمت‌ها یارانه دارو و نان پیش بینی کرد.

زارع گفت: همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره 4 لایحه بودجه سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت را از 40 درصد به 45 رساند. همچنین 3 درصد از محل فروش نفت به مناطق محروم و نفت خیز اختصاص یافت. 14 و نیم درصد از محل فروش نفت نیز به وزارت نفت جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه تخصیص پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق در جریان بررسی تبصره 13 لایحه بودجه گفت: کمیسیون در این بخش مصوب کرد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر 25 سال و زوجه زیر 23 سال در سال آینده 3 میلیارد و 500 میلیون ریال باشد.

نماینده آباده در مجلس گفت:همچنین کمیسیون مصوب کرد که تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید مسکن برای خانواده‌های فاقد مسکنی که از ابتدای سال 99 به بعد صاحب فرزند سوم و یا بیشتر می‌شوند به میزان 3 میلیارد ریال باشد.

زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد تسهیلات قرض الحسنه هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از 1401.1.1 است مبلغ 3 میلیارد ریال و با دوره بازپرداخت 10 ساله باشد. همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره 13 لایحه بودجه مصوب کرد که برای فرزندانی که از سال 1402 به بعد به دنیا آمده اند تسهیلات قرض الحسنه به ازای فرزند اول 400 میلیون ریال به ازای فرزند دوم 800 میلیون ریال به ازای فرزند سوم یک میلیارد و دویست میلیون ریال و به ازای فرزند چهارم یک میلیارد و پانصد میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری دریافت کنند.

وی تاکید کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد بانک مرکزی مکلف است تا به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خانواده شهدا و رزمندگان موسر با معرفی نهادهای مربوطه مبنی بر قرار داشتن این افراد در سه دهک اول درآمدی وام قرض الحسنه مسکن محرومین به مبلغ 4 میلیارد ریال اعطا کند.

زارع با اشاره مصوبات الحاقی به بودجه سال آینده بیان کرد: کمیسیون در یک بند الحاقی به بودجه، مصوب کرد؛ به منظور نگهداشت و انگیزش کارکنان وزارت کشور سازمان‌های تابعه و وابسته و استانداری های سراسر کشور، فوق العاده خاص یک و نیم برابر مجموع حق شغل و شاغل و مشمول کشور بازنشستگی در احکام ایشان برقرار می‌شود. به موجب این مصوبه حقوق کارکنان وزارت کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، مصوبات کمیسیون تلفیق برای تبدیل شدن به قانون نیاز به موافقت نمایندگان در جلسه علنی و تایید شورای نگهبان دارد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *