مدت زمان سربازی 14 ماه می‌شود؟/ طرح جدید برای معافیت سربازی

گفته می‌شود که بر اساس توافق جدید میان مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح، میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید.

به گزارش تالیسا نقل از اکوایران، سید محسن دهنوی -عضو هیأت رئیسه مجلس- در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه – 8 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: طی چندین جلسه کارشناسی با حضور قالیباف و سردار باقری برای رفع ابهام از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اصلاح قانون سربازی در برنامه هفتم توسعه تصمیماتی را گرفتیم.

فقط پس انداز کافی نیست، سرمایه‌گذاری کنید- 65% بازدهی سالانه

به گفته او، طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید؛ یعنی حداقل ۳ ماه از خدمت تمامی سربازان کاهش پیدا می‌کند.

بنابر اظهارات دهنوی، ستاد کل نیروهای مسلح با تأمین اعتبار دولت، نسبت به جایگزینی سرباز با سایر عضویت‌ها در حد اعتبار تأمین شده اقدام خواهد کرد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس می‌گوید با این مصوبه، کاهش نیاز به سرباز، محقق شده و استفاده از سربازان در جایگاه‌های تخصصی افزایش می‌یابد.

همچنین دانشجویان خارج از کشور، امکان معافیت تحصیلی خواهند داشت که این امر موجب تسهیل بازگشت نخبگان به کشور می‌شود.

بر اساس این مصوبه، ستاد کل نیروهای مسلح، برنامه‌ای جهت تعیین تکلیف مشمولان غایب تدوین و به مجلس ارائه خواهد کرد.

مشمولان خدمت سربازی با ۳۵ سال سن و دارای دو فرزند و بیشتر معاف خواهند شد که این معافیت در جهت حمایت از مشمولان سربازی که تشکیل خانواده داده‌اند، وضع شد.

به گفته دهنوی، این تصمیمات در قالب حکم پیشنهادی برای رفع ابهام شورای نگهبان به لایحه برنامه هفتم توسعه، امروز در سامانه قانون‌گذاری مجلس شورای اسلامی بارگذاری شد تا پس از تصویب در صحن مجلس و تأیید شورای نگهبان، اجرایی شود.

متن بندی که مورد ایراد شورای نگهبان بود
بند ت ماده ۱۰۲ برنامه هفتم توسعه -همان بندی که درباره سربازی است- تا پیش از اصلاحات اخیرش از این قرار بود:

ت- ستادکل نیروهای مسلح مجاز است به منظور تحکیم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی کشور، استفاده از ظرفیت‌های ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد تعالی و توانمندسازی و افزایش مهارت‌های آنها در طول سال‌های اجرای برنامه نسبت به کاهش خدمت سربازی به میانگین دوازده‌ماه و جایگزینی سایر عضویت‌ها، تعیین تکلیف مشمولان غایب و دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور که به تایید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شورایعالی آموزش حوزه های علمیه می‌رسد، با رعایت ماده(۴) قانون خدمت وظیفه عمومی اقدام نماید.

تبصره ۱– در راستای سیاست‌های کلی جمعیت، مشمولان غایب و غیرغایب بالای سی سال و دارای دو فرزند یا بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معافند.

تبصره -۲ ادامه تحصیل دانش آموزان مقطع دیپلم و بالاتر و طلاب حوزه‌های علمیه در خارج از کشور مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی مجاز است و دستورالعمل نحوه و شرایط صدور معافیت تحصیلی آن توسط ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شورای‌عالی حوزه های علمیه تهیه و اجرائی می‌گردد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *