تولید نفت ایران به ۳میلیون و ۲۵۰هزار بشکه در روز رسید

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش ۶۳۰هزاربشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران طی یک سال گذشته و تولید ۳میلیون و ۲۵۰هزار بشکه نفت در سومین ماه ۲۰۲۴ خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تالیسا نقل از تسنیم، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود از تولید روزانه 3 میلیون و 250 هزار بشکه نفت خام ایران در سومین ماه سال جاری میلادی خبر داده است.

تولید نفت ایران در این ماه نسبت به ماه قبل 30 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. ایران در ماه فوریه 3 میلیون و 230 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش ایران در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی به‌طور متوسط 3 میلیون و 230 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

تولید نفت ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس امسال نسبت به سه‌ماهه چهارم سال قبل 50 هزار بشکه در روز و نسبت به سه‌ماهه نخست سال قبل 630 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. ایران در سه‌ماهه نخست سال قبل 2 میلیون و 600 هزار بشکه در روز و در سه‌ماهه چهارم این سال 3 میلیون و 180 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

ایران با افزایش 630هزاربشکه‌ای تولید نفت طی یک سال گذشته رکورددار افزایش تولید میان اعضای اوپک طی این مدت بوده است. گابن، نیجریه و ونزوئلا تنها اعضای اوپک بوده‌اند که طی یک سال گذشته تولید خود را افزایش داده‌اند. تولید گابن 10 هزار، نیجریه 40 هزار و ونزوئلا 90 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

تولید نفت اوپک در سه‌ماهه نخست سال قبل 27 میلیون و 380 هزار بشکه در روز بوده که این رقم در سه‌ماهه امسال با کاهش 720هزاربشکه‌ای به 26 میلیون و 660 هزار بشکه در روز رسیده است.

بر اساس این گزارش ایران با افزایش تولید نفت توانسته است جایگاه ازدست‌رفته خود میان تولیدکنندگان بزرگ اوپک را پله‌به‌پله پس بگیرد. ایران در حالی که در سه‌ماهه نخست سال قبل به جایگاه پنجم اوپک سقوط کرده بود در سه‌ماهه نخست 2024 پس از عربستان و امارات سومین تولیدکننده بزرگ اوپک بوده است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *