تولید صابون پلاستیکی

اولین صابون جهان از پلاستیک ساخته شد

گروهی از محققان دانشگاه ویرجینیا تک برای اولین بار از روشی نوین برای ساخت صابون از پلاستیک استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، آنها با کمک این روش نوین توانستند پلاستیک را به مواد شیمیایی به نام سورفکتانت ها تبدیل کنند که به طور گسترده در ساخت صابون و شوینده به کار می رود.

به گفته کارشناسان پلاستیک ها از لحاظ شیمیایی مشابه اسیدهای چرب موجود در صابون ها هستند. محققان به دلیل مشابهت ها، این فرضیه را ارائه کردند که احتمالا بتوان پلی اتیلن را به اسید های چرب و به تدریج به صابون تبدیل کرد.

اما روش مذکور ساده نیست. محققان با مشکل اندازه روبرو بودند. مولکول های پلاستیک بزرگتر هستند و حدود ۳ هزار اتم کربن دارند اما اسیدهای چرب بسیار کوچک تر هستند.

محققان برای برطرف کردن این چالش یک راکتور اجاق مانند ابداع کردند که می توان پلاستیک را به طور ایمن در آن سوزاند.

اخبار تولید لوازم پلاستیکی صابون
اخبار تولید لوازم پلاستیکی صابون

صابون پلاستیکی

برای این منظور دمای زیر اجاق گاز بسیار بالا می رود. تا زنجیره پلیمرها شکسته شود. دراین میان دمای قسمت بالای اجاق نسبتا پایین نگه داشته می شود. تا از شکستن بیش از حد پیوندها جلوگیری کند. این فرایند به نام «ترمولیز گرادیان دما»(temperature-gradient thermolysis)مشهور است.

نتیجه حاصل، ماده ای متشکل از پلی اتیلن هایی با زنجیره کوتاه یا نوعی موم است.

محققان چند گام دیگر از جمله صابون سازی را به این فرایند اضافه کردند و به این ترتیب نخستین صابون جهان از پلاستیک تهیه شد.

روش نوین مذکور برای پلی اتیلن و همچنین پلی پروپیلن ( دو نوع پلاستیک پرمصرف) کارآمد است.این دو ماده تقریبا نیمی از زباله های پلاستیکی را تشکیل می دهند و حجم آنها سالانه به ۲۰۰ میلیون تن می رسد. بیشتر از ۸۰درصد زباله پلاستیک دور ریز و فقط کمتر از ۱۰ درصد آن بازیافت می شود.

اخبار صنعت پلاستیک تالیسا
اخبار صنعت پلاستیک تالیسا

خبر روز صنعت دستگاه تزریق پلاستیک و مواد اولیه تالیسا

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *