باکتری بازیافت مواد پلاستیک

باکتریی که پلاستیک را قابل بازیافت می کند

گروهی از محققان «برکلی لب» روشی نوین برای مهندسی یک باکتری ابداع کرده اند. تا مواد خامی بسازند که پلاستیک را به ماده کاملا قابل بازیافت تبدیل می کند.

به گزارش خبرگزاری به نقل از نیواطلس، پلاستیک یکی از مهم‌ترین مواد در دنیای مدرن به حساب می‌آید. اما متأسفانه به محیط زیست آسیب زیادی می‌رساند.

به طور کلی برنامه‌های بازیافت پلاستیک با هدف کمک به حفظ محیط زیست انجام می‌شوند. اما بیشتر محصولات آنها سوزانده می‌شوند یا سر از زمین‌های دفن زباله در می‌آورند. در سال ۲۰۱۹ میلادی برکلی لب از نوع جدیدی پلاستیک به نام PDK رونمایی کرد. که در آن پیوندهای بین مولکول‌ها را می‌توان به راحتی و برحسب نیاز شکست و به این ترتیب می‌توان آن را بدون کاهش کیفیت به ماده جدیدی تبدیل کرد.

بازیافت پلاستیک

پژوهشگران در تحقیقات پیشین PDK را از همان محصولات پتروشیمیایی ساختند. که در پلاستیک معمولی به کار می‌رود اما برای تحقیق جدید آنها به طور موفقیت آمیز ماده اولیه را تغییر دادند. آنها باکتری E.coli را طوری مهندسی کردند که بتواند شکر را از گیاه به مولکول‌هایی به نام TAL تبدیل کند. در مرحله بعد می‌توان این مولکول‌ها را با مواد شیمیایی دیگر ترکیب کرد و PDK ساخت.

نتیجه نهایی این فرایند یک ماده پلاستیکی است. که می‌توان به طور انتخابی و برحسب کاربرد، آن را انعطاف پذیر، سخت یا حتی چسبناک تولید کرد. PDK جدید نه تنها حافظ محیط زیست است بلکه محققان متوجه شدند. در مقایسه با نسخه‌های پیشین در دمای داغ‌تر تا ۶۰ درجه سانتیگراد قابل کنترل است. با توجه به آنچه گفته شد می‌توان ماده را برای طیف وسیعی از مصارف به کار برد.

آموزش بازیافت مواد پلاستیکی

PDK در حال حاضر از 80 درصد محتوای بیولوژیکی ساخته شده است. اما به گفته محققان، نسخه های بعدی 100 درصد از این ماده ساخته خواهد شد. محققان در تلاشند تا تحقیقات آینده را بر روی یافتن راه هایی برای جذب باکتری ها برای تبدیل طیف وسیع تری از قندها و ترکیبات گیاهی به مواد خام و سرعت بخشیدن به فرآیند تبدیل متمرکز کنند.

این تحقیق در ژورنال«Nature Sustainability» منتشر شده است.

اخبار صنعت پلاستیک تالیسا
اخبار صنعت پلاستیک تالیسا

خبر روز صنعت دستگاه تزریق پلاستیک و مواد اولیه تالیسا

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *